تهیه خمیر بازی -
 
                   
خمیر بازی:

حس لامسه را به کار می اندازد، یک فعالیت خلاق به شمار می آید و به نیروی تخیل ایجاد اعتماد به نفس میدان عمل می دهد و موجب آرامش و تمدد اعصاب می شود. اگر خمیر های آماده را برای کودکتان مناسب نمی دانید، می توانید آن را به راحتی در منزل تهیه کنید.

          وسايل مورد نياز:
آرد ساده 2 پیمانه

نمک 1 پیمانه

آب سرد 1 پیمانه
روغن یک قاشق غذا خوری
             طریقه ساخت:

آرد و آب اجزای اصلی و اولیه خمیر هستند، نمک نیز برای قوام آن موثر است و آن را مرطوب نگه می دارد ولی خمیر را کمی ترد و شکننده می کند. اما روغن بر خلاف نمک، این شکنندگی را خنثی می کند. یعنی آن را جلا دار و قابل انعطاف می سازد. 


با اضافه کردن کرم تارتار و پختن مخلوط خمیر و کرم تارتار، خمیر با دوامی به دست می آید.
کرم تارتار: 2 قاشق چای خوری
آرد ساده: 1 پیمانه
آب: 1 پیمانه
نمک: 3/1 پیمانه
روغن: 1 قاشق غذا خوری

 
برای ساختن خمیر 2 پیمانه آرد برای هر پیمانه نمک و آب نیاز دارید. برای اضافه کردن رنگ (از رنگ مخصوص مواد غذایی برای کودکان کم سن و یا رنگ نقاشی استفاده کنید) آب را پیش از آن که به آرد و نمک اضافه شود، با رنگ ترکیب کنید و برای این که خمیر لایه لایه و سفت شود، آن را ورز دهید.

 

می توانید از یکی از مواد زیر برای خوشبو کردن خمیر استفاده کنید: اسانس نعنا، زنجبیل، دارچین یا گلاب. برای کودکان کم سن توصیه نمی شود چون ممکن است به خوردن آن وسوسه شوند.

مواد فوق را با هم ترکیب کرده و در یک قابلمه به آرامی بپزید تا زمانی که خمیر در قابلمه نزدیک به سر رفتن شود و به شکل یک توپ درآید. وقتی خمیر به اندازه کافی سرد شد، آن را از قابلمه بیرون بیاورید و 3 تا 4 دقیقه آن را ورز دهید. در قابلمه آب بریزید تا خیس شود و راحت شسته شود.

رومیزی مشمایی یا سینی های بزرگ بهترین وسیله برای خمیر بازی محسوب می شوند. زیرا ذرات و تکه های خمیر به راحتی زیر دست و پا و روی فرش یا موکت له می شوند. اگر خمیر را در یک جعبه یا قوطی پلاستیکی و در یخچال نگه دارید، تا 2 هفته و نوع با دوام آن تا چند ماه قابل استفاده است.


خانه
خبرها
مشاوره
بازی ها
نقاشی خلاق
کاردستی
مقاله ها
تجربه ها
شعر و داستان
انگليسی
موسيقی و نت
معرفی کتاب
غذای کودک
دوره های رشد
سایت های مفيد
تماس با ما
خلاصه آمار سایت
بازدید امروز:69
بازدید دیروز:376
بازدید ماه جاری:4823
بازدید ماه پیش:3963
بازدید کل:675826
تاریخ روز:99.06.30
Label
Designed & Developed: Northtara