عناوين
شستشوی دست ها
دل درد در کودکان
کم خونی و فقر آهن
پیشگیری از پوسیدگی دندان
علائم پوسیدگی دندان
بازی موسیقی 2
آموزش موسیقی به کودکان هم هنر است، هم علم
اسباب کشی
واکسن آنفلوانزا
کودک کتابخوان
اثر هنری
روش مونتسوری
استقلال کودکان
نقش پدر
زبان اشاره کودک (زبان من)
وقفه را چگونه به کار گیریم؟
با کودک بد غذا چه کنیم؟
کودک نمونه یا ایده آل؟
تاثیر لالایی بر ذهن کودکان
زندگی آرام برای مادران شاغل
به پرسش های کودکان چگونه پاسخ بدهیم؟
بازی کنیم و بیاموزیم
شستشوی دست ها دکتر محمد جهانگیری
 

 شستن دست ها

یکی از عوامل مهم انتقال میکروب، دست ها هستند. شستشوی دستها به طور مکرر در طی روز خصوصاً برای کودکان الزامی است؛ چرا که کودکان عادت به بردن دست به دهان چه در هنگام صرف غذا و چه در سایر حالات و حتی به صورت غیر ارادی دارند که سبب انتقال میکروب به دهان میشود. پس شستشوی دستها و نظافت ناخن ها باید بصورت یک عادت صحیح و فرهنگ در خانواده ها درآید. البته لازم به تاکید است که این عادت نباید با فشار بیش از حد، حس وسواس و اجبار و لذا عادت بیمارگونه را در کودک برانگیزد. شستن دست ها می تواند در کاهش انتقال ویروس های مختلف از جمله ویروس های موجد اسهال و استفراغ، عامل وبا، انگل ها خصوصاً کرمک و ... مؤثر باشد. 

شستن دستها توسط والدین قبل از تهیۀ غذا و نیز قبل از شروع خوراندن غذا به کودک بسیار حائز اهمیت است. بهترین و مطمئن ترین نحوۀ شستشوی دستها، استفاده از آب و صابون است. 

روشهایی مانند استفاده از ژل شستشوی دست که به تازگی باب شده و در فروشگاهها و داروخانه ها به وفور یافت می شود، نه تنها چندان موثر نیست بلکه به علت کلونیزه شدن ژل نگهداری شونده در کیف و ... زیاد توصیه نمی شود. امروزه در برخی مهدهای کودک قبل از خوردن تغذیۀ روزانه و میان وعده ها کودکان توسط مربیان یا والدین تشویق به پاک کردن دستها با ژل می شوند. هنگام صرف غذا، کافیست ژل باقیمانده روی پوست دست وارد دهان شود که خود می تواند خطراتی از قبیل ورود مادۀ شیمیایی به بدن و احیاناً ایجاد دل درد در پی داشته باشد. 

لذا به مراکز تربیتی کودکان اکیداً توصیه می شود در جهت ترغیب و تشویق کودکان به شستن دست ها با آب و صابون کوشا باشند. در کل، توجه به این راهکارها و پیشگیری ها در زمان اپیدمی(همه گیری) بیماری های ویروسی و غیر ویروسی موجد اسهال و استفراغ از هر زمان دیگری بیشتر توصیه می شود.دکتر محمد جهانگیری   


متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان   
   

 
خانه
خبرها
مشاوره
بازی ها
نقاشی خلاق
کاردستی
مقاله ها
تجربه ها
شعر و داستان
انگليسی
موسيقی و نت
معرفی کتاب
غذای کودک
دوره های رشد
سایت های مفيد
تماس با ما
خلاصه آمار سایت
بازدید امروز:56
بازدید دیروز:376
بازدید ماه جاری:4810
بازدید ماه پیش:3963
بازدید کل:675813
تاریخ روز:99.06.30
Label
Designed & Developed: Northtara