بازی گروهی پیش دبستانی سمانه مصباحی
 
            گروه سنی:
5 تا 7 سال
                  اهداف:

از هدفهای اساسی بازی كودك كمك به او برای سازگاری با محیط و جامعه و نهایتا اجتماعی شدن است. به مناسبت آغاز مدارس چند نمونه از بازیهای گروهی ساده را برای مربیان كودكان پیش دبستان آورده ایم، امیدواریم تا بتوانید با این بازیها كودكان را برای سازگاری با محیط كلاس آماده نمائید. بعضی از این بازی ها برای خانه هم مناسبند و قابل اجرا هستند. مثل بازی با لباس، که برای حاضر شدن صبح کودکان هم تفریح هست و هم کمک می کند سریع تر حاضر شوند.

    وسایل مورد نیاز:
-

بازي با لباس

هدف این بازی كمك به مستقل شدن كودكان است. 

اگر ضبط صوت در كلاس دارید یك آهنگ روشن كنید و از بچه ها بخواهید كه مانتو، مقنعه، كاپشن، كفش خود را تا زمانی كه موسیقی روشن است در بیاورند یا بپوشند. اگر ضبط صوت در كلاس ندارید میتوانید برای آنها یك محدوده زمانی مشخص كنید. مثلا از یك تا ده یا بیست بشمارید و بچه ها باید در این فاصله لباس خود را كاملا بپوشند یا در بیاورند، حتی می توانید به صورت مسابقه بدون در نظر گرفتن محدوده زمانی این كار را انجام دهید یعنی بگوئید كه هر كسی كه زودتر و درست تر لباسش را در بیاورد یا بپوشد برنده است.


 

بازي با كلاه

هدف بازی سرعت انتقال و تحرك عضلانی است. این بازی مانند صندلی بازی است فقط چون كلاس درس كوچك است از كلاه استفاده كنید تا زیاد نیاز به فضای بزرگ نباشد.

برای شروع بازی یك كلاه روی سر اولین كودك می گذارید و از آنها می خواهید كه تا زمان قطع موسیقی یا شمارش شما كلاه را از سر خود بردارند و روی سر بقل دستی خود بگذارند و باید این كار را خیلی سریع انجام دهند، موقع اتمام موسیقی یا شمارش شما كلاه روی سر هر كسی باشد او بازنده است و باید از بازی خارج شود و بقیه بازی را ادامه می دهند.


 

بازي حافظه

هدف از این بازی تقویت حافظه و بیاد آوردن است.

یك سری وسایل مختلف را از كودكان بگیرید و یا از قبل آماده كنید و آنها را روی میز خود بچینید و روی آن یك دستمال بزرگ بیندازید تا وسایل دیده نشود (بهتر است طوری این كار را انجام دهید كه كودكان وسایل را نبینند)، از كودكان بخواهید كه به ترتیب جلوی میز شما بیایند و برای چند ثانیه دستمال را بردارید و دوباره دستمال را روی اشیاء بگذارید و از او بخواهید كه بگوید چه چیزهایی زیر دستمال است هر كودكی كه تعداد بیشتری را نام برد برنده است. برای سختر شدن بازی می توانید برای هر كودك كه جلوی میز می آید وسایل زیر پارچه را كم یا زیاد كنید و یا بازی را گروهی انجام دهید.


 
بازی خانواده
هدف آشنایی با مفاهیم خانواده است. 

مربی کودکان را با نامهای اعضا خانواده مثل پدر، مادر، خواهر، مادربزرگ و.... نامگذاری می کند و داستانی تعریف می کند که در آن داستان تمام اعضای خانواده نقش دارند و بعد از کودکان می خواهد تا براساس داستانی که تعریف کرده نمایشی بازی کنند و می توانند موضوع داستان را بپرورانند و خلاقانه عمل کنند همچنین روش دیگر برای بازی این است که هنگامی که مربی داستان را تعریف می کند وقتی به نام هر یک از اعضاء رسید آن کودک با حرکات و یا تقلید صدا نقش مورد نظر را نشان دهد. 


همچنین این بازی را می توانید در مورد واحد کار حیوانات نیز با داستانی در مورد حیوانات و تقلید صدای آنها انجام دهید.

تقلید صدای حیوانات هدف شناختن حیوانات و تقلید صدای آنهاست. مربی تصاویر تعدادی از حیوانات را در دست گرفته و یکی یکی به کودکان نشان می دهد. کودکان باید صدای حیوانات را درست تقلید کنند کودکی که دیرتر این کار را انجام داد و یا اشتباه کرد از بازی خارج می شود و بقیه به بازی ادامه می دهند.


 
خریدار و فروشنده میوه

هدف آشنایی با وظایف خریدار و فروشنده و نام میوه ها است.

دو نفر از کودکان به عنوان خریدار و فروشنده انتخاب می شوند و هر کدام از کودکان نام یک میوه را برای خود انتخاب می کنند. سپس خریدار پیش فروشنده می رود و از او یک میوه را می خواهد و مشخصات آن میوه را بیان می کند مثلا می گوید من یک سیب قرمز آبدار می خواهم یا من یک توت فرنگی قرمز درشت می خواهم که له نشده باشد به این روش کودک با مشخصات آن میوه (رنگ و شکل و سلامت آن) آشنا می شود. سپس فروشنده از کودکی که نام آن میوه را دارد می خواهد که جلو بیاید و در حالی که فروشنده قیمت میوه را می گوید خریدار باید کاری کند (با قلقلک دادن و یا شکلک در آوردن ) که میوه بخندد اگر خندید بازنده است و اگر نخندید خریدار بعدی او است.


 
جای چه چیزی عوض شده؟
هدف تقویت قدرت حافظه

به ترتیب کودکان به جلو کلاس می آیند و کلاس را به دقت نگاه می کنند بعد از کلاس خارج شده و بچه های دیگر جای وسایل کلاس و یا جای خود را عوض می کنند و کودکی که بیرون بوده به داخل می آید و وسایلی که جای آنها عوض شده را سر جایشان می گذارد.


 
بطری و قوطی کبریت
هدف تقویت تمرکز و شادی کودکان

روی میز معلم یک بطری که نسبتا درب آن بزرگ است مثل بطری شیر را قرار می دهید و دوعدد قوطی کبریت را به صورت عمودی روی آنها قرار می دهید و از کودکان می خواهید به ترتیب به جلوی کلاس بیایند و با یک انگشت خود در حالی که از فاصله یک تا دو متری به طرف بطری نزدیک می شوند فقط قوطی کبریت بالایی را بیندازند.


 
هدف گیری
هدف هماهنگی حرکات و تقویت حافظه تصویری کودک

روی یک مقوا دو دایره بکشید طوری که دایره دومی داخل دایره اولی باشد و دایره داخلی را قرمز کنید (تقریبا شبیه صفحه بازی دارت) حالا مقوا را به اندازه قد کودکان روی تخته جلوی کلاس نصب کنید و از کودک بخواهید که از فاصله یک تا دو متری ابتدا خوب به مقوا نگاه کند و وسط آن را بخاطر بسپارد سپس  چشم کودک را بسته و کودک در حالی که انگشت اشاره خود را به جلو دراز کرده به سمت نشانه برود و نشانه را لمس کند. حالا بدون اینکه دست خود را بردارد چشمش را باز کند تا ببیند که انگشتش به کجای نشانه خورده. هر کسی که انگشتش به وسط نشانه برخورد کند برنده است.

 
خانه
خبرها
مشاوره
بازی ها
نقاشی خلاق
کاردستی
مقاله ها
تجربه ها
شعر و داستان
انگليسی
موسيقی و نت
معرفی کتاب
غذای کودک
دوره های رشد
سایت های مفيد
تماس با ما
خلاصه آمار سایت
بازدید امروز:67
بازدید دیروز:376
بازدید ماه جاری:4821
بازدید ماه پیش:3963
بازدید کل:675824
تاریخ روز:99.06.30
Label
Designed & Developed: Northtara